cesareti keşfetmek

Herakles, iki zehirli yılanı elleriyle sıkarak öldürdüğünde sadece birkaç günlük bebektir.
Zamanın kahinleri, tanrıların ve insanların babası Zeus’un oğlu Herakles’in dünyada yaşayan en güçlü varlık olduğu haberini yaymışlardır. Mükemmel bir şekilde güreşen, at süren, savaşan ve ok atan Herakles’i alt etmeye çalışan, kıskanan onlarca başka güçlü tanrılar, yarı tanrılar, ölümlüler, ölümsüzler vardır.
Herakles bir gün tüm bu uğraşmalara, özellikle tanrıça Hera’nın girişimlerine, dayanamayıp kontrolünü kaybeder ve kendi çocukları dahil birkaç çocuğu ateşe atarak öldürür. Sonra yaptığını fark edince önce çok pişman olur ve kendini öldürmek ister ama daha sonra günahlarından arınması için bir kâhine danışmaya ikna edilir.
Kâhin, ona tüm günahlarından arınması ve ölümsüzlüğe ulaşması için Miken kralına gidip uzun bir süre onun hizmetine girmesi ve kralın her istediğini yerine getirmesi gerektiğini söyler. Kral, Herakles’ten 12 görevi tamamlamasını ister. Bu görevler arasında hiçbir silahın işlemediği Emea aslanını, ejderleri, geyikleri öldürmek de vardır, bir takım azgın atların eğitilmesi de vardır. Son görevi ise cehennemin üç başlı köpeği Kerberos’u yeryüzüne çıkarmasıdır. Hem inanılmaz güçlü hem de yorulduğunu fark etmeyecek kadar çalışkan Herakles, mitolojide cesaretin ve gücün en çok bilinen sembollerinden biridir.

Cebimizdeki Görünmez Sözlükte Cesareti Keşfetmek

Söyle bana, eğer söyleyebilirsen, nedir cesaret?

Milattan önce sarf edilen bu soru üzerine saatlerce tartışılmış, onlarca argüman sunulup kabul edilmemiş, üzerine sürekli bambaşka önermeler ve yeni çürütmeler geliştirilmiş.

Belki o sırada bilinmiyordu ama aslında yıllar boyunca bitmeyecek bir tartışma konusunun daha sonradan çok okunacak önemli bir örneği olmuştu bu konuşma. Bugün halen cesaret üzerine tartışmaya devam ediyor, farklı tanımları eleştirip yeni önermeler getiriyor ve fakat hala net bir tanım üzerinde anlaşamıyoruz.

Aslında kendi merakımı gidermek üzere çıktığım bir yolculukla şekillenen bu mini derlemede psikolojiden farklı araştırmalar da var, okuduğum kitaplar ve izlediğim filmler de var, felsefi tartışmalar da var, başkalarından duyduklarım ve gördüklerim de var… Amacım net bir cesaret tanımı sunmak değil. Amacım sizi daha cesur olmaya davet etmek de değil. Ama neden olmasın…

Cebimizdeki Görünmez Sözlükte Cesareti Keşfetmek adlı derlemeye aşağıdaki buton üzerinden ulaşabilirsiniz. Keyifli okumalar!


“CESARET”e dair diğer etkinlikler…